Old Fashioned

Old Fashioned je klasický miešaný nápoj, ktorý sa považuje za jeden z najstarších a najobľúbenejších kokteilov na svete. Jeho základom je whisky (najčastejšie bourbon alebo rye), cukor, voda, aromatické bitters a kúsok citrusovej kôry. Tento kokteil je známy svojou jednoduchosťou a silným, bohatým chuťovým profilom.

Postup prípravy Old Fashioned:

  1. Vezmite si staromódny pohár (Old Fashioned glass) alebo iný nízky a široký pohár.
  2. Pridajte do pohára 1 čajovú lyžičku cukru alebo 1 kocku cukru. Ak máte radšej menej sladký nápoj, môžete použiť menej cukru.
  3. Pridajte 2-3 kvapky aromatických bitters (napríklad Angostura bitters). Bitters dodávajú nápoju hĺbku a komplexnosť chuti.
  4. Pridajte trochu vody (asi 1 čajovú lyžičku) a rozmiešajte zmes, aby sa cukor rozpustil. Ak ste použili kocku cukru, môžete ju rozdrviť drevenou lyžicou alebo mudlerom.
  5. Pridajte do pohára 60 ml whisky (bourbon alebo rye). Ak máte radšej menej silný nápoj, môžete použiť menej alkoholu.
  6. Naplňte pohár ľadom a jemne premiešajte, aby sa zmes ochladila a mierne zriedila.
  7. Na ozdobenie a dochutenie nápoja použite kúsok kôry z pomaranča alebo citróna. Kôru ošúpte tak, aby ste získali tenký prúžok bez bielej vnútornej časti. Potom kôru nad nápojom stlačte, aby ste doň vytlačili éterické oleje z citrusovej kôry. Nakoniec kôru položte na vrch nápoja alebo na okraj pohára.
  8. Ako voliteľný krok môžete do nápoja pridať aj koktailovú čerešničku.

Teraz je váš Old Fashioned pripravený na vychutnanie! Tento kokteil je ideálny na pomalé popíjanie a vychutnávanie bohatej chuti whisky doplnenej sladkosťou cukru, horkosťou bitters a sviežosťou citrusov.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz